ŞİİRDE İMGE

Aşağa gitmek

PC ŞİİRDE İMGE

Mesaj tarafından SaNcArHaN Bir Perş. Mart 26, 2009 5:32 pm

ŞİİRDE İMGE
Aslında birçoğumuz kendi yaşamımızı olduğu gibi lanse ederiz şiire. Bu bana göre sıradanlaşmaktır.Sıradan bir şiire ancak sıradan klasikleşmiş yorumlar yapılır veya o şekilde yorumlanır.Bana göre en güzel şiir hayal dünyasına yelken açmış hayal denizini daha geniş açıdan görebilen şiirdir.Şiirde olduğu kadar şairinde hayal dünyasını geniş açıdan görebilmesidir.Şiir tekdüze , üstünkörü , basmakalıp veya bir takım alıntı imgelerle yapılmamalıdır.Misal olarak bir binadaki kırıkları düşünün sütunlar ağır hasarlı ve oraya emanet olarak bir kaç tahta düşünün o çekildiği zaman ne olacak yıkılacak hasar gören şey işte kastetmek istediğim şey de bu işte .
Şiirde saydığım birtakım o şeyler emanet olarak durursa şiir yıkılır. Şiirden geriye Ş harfi bile kalmaz.Kalmadığı gibi eseri yazan ( şiiri ) şairin de içine sinmez bu durum.Sıradan şiirlere sadece beğendim güzel olmuş gibi yorumlar sıradan yorumlar gelir.Şair bundan keyif alır ve aynı hataya tekrar tekrar düşmeye devam eder bu durum şairin kaleminin körelmesine neden olur.Körelmiş kalemle karalama işler yapılır şiire tabir-i caizse leke bulaşır hem de kara bir leke .
Şiirde imge kullanmak belki de en keyif aldığım iştir.Kendimce saatlerce oyalanıp birkaç imge bulmaya çalışırım hayal dünyamda bulduğum zaman şiire nasıl uygularım diye birkaç saatte ona uğraşırım.Kelim haznem geniş olmasa da şiirde gerektiğe yerde gereken birkaç yabancı sözcük kullanılırım.Bu da okuyucuda bir etki uyandırır.
İmgeler şiirde olmazsa olmazlardandır her zaman / en azından benim için.
Şiirde imgelere değinmişken şiirde farklı hava yaratmak için imge yollarına başvururum.
Şiirin bilinçten uzak şeylerle kalbe hitap eden yönünden yanayım. Bence kafiyesiz redifsiz
de güzel şiir yazılır kalbe hitap ettikçe gözden kulaktan da olmasından yanayım / karşı
değilim asla. Zira şiir kalbe hitap ettikçe güzeldir.
Son olarak şiirde pek çok zaman çelişkili cümleleri okuyucuma sunarım.Şiirle çatışan bir
okuyucu kendini bu hayali şeylerin içine atar. Gözünde canlandırır, düşündürür, düşünür, sorgular ve şiiri yazanın ruh halini gözünde betimler.Bu okuyucuya verilen bir
ödüldür aslında. Okuyucuya verilen ödülün yanı sıra okunan kişiye de verilecek ödüldür.
okuyan okunanı taktir ediyorsa okuyan şair kendini okutturuyorsa , okutturan şair başarı yolunda yürüyebiliyorsa o şair doğru yoldadır. Buna paralel olarak okuyucuyu da aynı yolda yürütmeyi başarır.
şiirde imge doğru yola yürümek demektir. Ne tür engeller çıkarsa çıksın...
avatar
SaNcArHaN
SiTe KuRuCu (AdMiN)
SiTe KuRuCu (AdMiN)

Kayıt tarihi : 21/03/09
Mesaj Sayısı : 1151
Tecrübe : 8266
Teşekkür : 134
Yaş : 24
Nerden : ANKARA

Cüzdan
Para Para: 745
Altın Altın: 1759

Kullanıcı profilini gör http://forum-94.realbb.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz